Загартування

Фізіологічні основи загартування

В основі загартування лежить здатність організму відповідно реагувати на ті чи інші зовнішні подразники: температурні, світлові, механічні, хімічні та ін. При багаторазовому повторенні подразників відбувається поступове пристосування, тобто відбір найбільш вигідних для організму реакцій. На основі цього він звикає до різноманітних змін навколишнього середовища - холоду, спеки, вологості і т.д. У житті постійно утворюється велика кількість умовних рефлексів, корисних для організму. Значення їх зрозуміле: вони сприяють підготовці організму до впливу зовнішнього середовища.

Вплив загартування на організм

У процесі загартування поліпшується здатність до регуляції тепла. Систематичне загартування допомагає організму боротися із захворюваннями, особливо із застудними.

Загартування впливає на загальний стан здоров'я та поведінку дитини.

Основні принципии загартування

При загартуванні взагалі, а у дитячому віці особливо, необхідно керуватися певними принципами, зокрема такими, як поступовість, систематичність, врахування індивідуальних особливостей дитини.

Загартування дає тоді позитивний результат, коли воно проводиться у певній послідовності, якщо встановлено чітке дозування й систематичне повторення гартувальних процедур.

Неабияке значення має зацікавленість дітей. Методичні прийоми для підвищення інтересу до  гартувальних процедур можуть бути різноманітні: від спостереження за спортсменами під час  тренувань з акцентацією уваги на їхній силі, бадьорості, здоров'ї до підтримки і похвали дитини,  яка любить вмиватися холодною водою.

Надзвичайно важливу роль відіграє лікарсько-педагогічний контроль і облік роботи із  загартування. Правильно налагоджені, вони дають змогу судити про дотримання основних  вимог та принципів, а також вибрати найдоцільніші способи загартування, час, місце, тривалість  їх проведення.

Заходи і засоби загартування

Розрізняють загальні й спеціальні гартувальні заходи. До загальних належать: дотримання режиму дня, раціональне харчування, щоденні прогулянки, сон на свіжому повітрі, відповідний одяг, повітряний і температурний режими.

Спеціальними гартувальними заходами вважають суворо дозовані ультрафіолетові опромінювання, гімнастичні вправи, повітряні й водні процедури, плавання.

Повітря.Діє на організм своєю температурою, вологістю, швидкістю руху його потоків. Швидкість руху повітря діє як натеплорегуляцію організму, так і на тепло відчуття.

Вода.З давніх-давен людям відома цілюща дія води. Ще стародавні греки вважали, що вода змиває всі душевні страждання. В основі дії водних процедур на організм лежить поєднання різних за інтенсивністю температурних, механічних і хімічних подразників. У відповідь на них в організмі виникає ряд реакцій, що оздоровлююче впливають на багато органів і систем.

Сонце.Життя існує на Землі завдяки сонячній енергії. Земні рослини засвоюють енергію сонця, синтезують різні органічні речовини. Ще Гіппократ говорив про гартувальну і цілющу силу сонячних променів. Правильне застосування їх є дуже корисним. У помірних дозах вони сприятливо діють на обмінні процеси в організмі, поліпшують дихання і кровообіг, підвищують тонус центральної нервової системи, активізують діяльність залоз внутрішньої секреції.

Земля.Ходіння босоніж як засіб загартування організму, зміцненні здоров'я відомий здавна. У Стародавній Греції ходіння босоніж було своєрідним культом і рекомендувалося носити взуття лише з 18 років. Фізіологи доводять, що ступні належать до найбільш рефлексогенних зон людського організму. Ноги - це своєрідний розподільний щит, на якому є 72 тис нервових закінчень, що ведуть до різних органів і систем. Ось чому ходіння босоніж - це своєрідній точковий масаж, який тонізує організм і підтримує його в робочому стані.

На шкірі стоп значно більше, ніж на будь-яких інших ділянках поверхні тіла, так званих терморегуляторів, що реагують на тепло і холод. Ступні ніг рефлекторно пов'язані з носовою порожниною і горлом. Переохолодження стоп викликає нежить, хвороби горла.

Поради

Як і всі інші види загартування, ходіння босоніж має бути поступовим і систематичним.

Починати слід з ходьби по килиму або килимовій доріжці у теплій кімнаті, потім по дерев'яній поверхні. Дуже зручні та корисні для цього гумові килим з шиповим рифленням. Масажувати стопи можна качалкою або звичайною палкою, катаючи її по підлозі кілька хвилин. Такі процедури бажано робити кілька разів на день.

До ходіння босоніж привчають дитину з раннього віку. Починають улітку при температурі не нижчій від 24 С.

Корисно поєднувати цей вид зі щоденними ваннами для ніг, поступово знижуючи температуру води.

Гарячий пісок і асфальт, гостре каміння і шлак, соснові шишки і голки діють на дитячий організм як сильні подразники, а теплий пісок, м'яка трава - заспокійливо.

Зверніть увагу

«Загартування дітей, які часто хворіють в домашніх умовах» Локалізовані.

  1. Повітряні ванни для дітей до 3-х років (закочування рукавів вище ліктя і вище колін або одягати гольфи, носки при температурі повітря + 21 - + 22 С.
  2. Загартування носоглотки полосканням ротової порожнини та горла при умиванні з поступовим зниженням температури: теплою - кімнатною, контрасні полоскання - теплою, прохолодною водою по 2 - 4 тижні 3 4 р, на рік.
  3. Ароматичні ванни з 1,5% - 5% розчином кореню девясилу, коріння аиру, листків суниці, коріння валеріани, заманиха.
  4. Перед сном - масаж ступнів протягом 3 — 56 хв. Для рефлекторної стимуляції дихання.
  5. Вологі обтирання ніг по вечорам при температурі води 36 -35 С протягом 2 хв., поступово зменшуючи її на 1 С кожні 2 дні, доводити до 20 С, у дітей раннього віку - до 18 С у дітей старших 5 років.
  6. Місцеві ніжні ванночки проводять дитині, яка пройшла процедури обтирання та обливання. Температуру води поступово знижують з 34 С до 15 С ( на 1 С кожні 5 днів).

Тривалість процедури до 3 хв., після ванночок ноги розтирають жорстким рушником.

Немедикаментозна профілактика. У часто хворіючи дітей для лікування та профілактики  використовують біогенні стимулятори: рослинного походження: екстракт алоє рідкий, сік каланхое в  ніс в краплях, електрофорез, інгаляції з 5 % розчином натурального меду або навпіл з водою.

Із рослинних адаптогенів використовують: настойку лимону, женьшеню, екстракт  елеутерококку, заманихи та інших по одній краплі ( на рік життя) два рази на добу до їжі, протягом 2-3 тижнів.

Приготуйте своїм дітям ( вітаміни в термосі). Вітамінні бальзами готують із подрібнених сухих трав звіробою, мати-й-мачухи, м'яти, ромашки, плодів шипшини, малини, глоду, квітів липи, горобини.

Та хіба ж їх перерахуєш! Рослин, які містять лікувальні речовини та вітамини в нашій рідній природі велика кількість. Порадьтесь з лікарем, що з них підходить вам івашій дитині і приготуйте бальзам „ Здоров'я", -воду, що тільки що закипіла, залити в термос з сухими травами на 2/3 об'єму. Термос закрити, щоб постояло 15 хв., потім долити до повного об'єму кип'ятком. Час настоювання бальзаму із трав - 1-2 години, із коріння, плодів, кори - 3 години. Приготували і зразу ж пийте.

Зберігати такий бальзам не потрібно. Час - ворог вітамінів та ефірних масел.

Автор : btamedia
Відправити в DeliciousВідправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedInВідправити в MoymirВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom