Андріївські вечорниці

image002Кожна нація, кожен народ має свої звичаї, що вироблялися протягом багатьох століть і освячені віками. Звичаї народу – це ті прикмети, за якими розпізнається народ не тільки в сучасному, а і в його історичному минулому.

В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичай своїх батьків, карається людьми і Богом. Він блукає по світі, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку, бо він загублений для свого народу. Ми, українці – нація дуже стара, свою духовну культуру наші пращури почали творити ще далеко до християнського періоду в Україні. Разом з християнством Візантія принесла нам свою культуру, а не культуру взагалі. В Україні вже була своя національна культура і Володимир Великий тільки додав християнську культуру до своєї рідної.

Староукраїнські традиції тісно сплелися з християнськими. Тепер важко уявити Різдва без куті (кутя – це символ урожаю), Великодня – без писанки (писанка – це символ життя), Святої Трійці – без клечання (зеленим зіллям наші пращури охороняли своє житло від нечистих духів).

Ось так переплелися дохристиянські обряди із християнськими традиціями.

fylhsdcmrs dtxjhybws1 2

Сьогодні, 13 грудня, святкуємо День Святого Андрія Первозванного. Андрій був першим з апостолів, хто пішов слідом за Ісусом Христом, а також вирушив із проповіддю святого Слова у східні країни, до Дніпра.

Давня легенда говорить, що апостол Андрій Первозванний проповідував християнську віру на побережжі Чорного моря й у Києві. Літопис, який датується XIII століттям, містить переказ про заснування Києва Андрієм Первозванним: «На цих горах засяє ласка Божа, буде велике місто...»

Андрій Первозванний – це християнський святий, учень Христа, апостол, що провідував християнство, але народні традиції, звичаї та обряди в день цього святого мають стародавній дохристиянський характер закликання, ворожіння, ритуалу з “калитою”.

Свято Андрія люблять святкувати люди, бо від нього віє чарівною староукраїнською стихією.

fylhsdcmrs dtxjhybws1 3

З давніх – давен в Україні шанували хліб як святиню. І ось День Святого Андрія теж починається із ритуалу поклоніння хлібу. Але цей хліб спечений у формі сонця. Калита – так називається цей хліб, спечений на честь сонячного божества Корша.

На Андрія часто збирається молодь на вечорниці, щоб розважатися. fylhsdcmrs dtxjhybws1 4Молодіжні зібрання цього дня були наповнені веселощами і розвагами і подекуди називалися великими вечорницями. Сьогоднішні вечорниці незвичайні і починаються вони з випікання Калити.

У «Ялинці» діти старших груп познайомилися з народними традиціями свята, співали, танцювали, змагалися між собою у естафетах, музичних іграх та намагалися вкусити калиту.

Діти та дорослі отримали багато позитивних емоцій, а в кінці свята скуштували калиту.

fylhsdcmrs dtxjhybws1 5fylhsdcmrs dtxjhybws1 6fylhsdcmrs dtxjhybws1 7

fylhsdcmrs dtxjhybws1 8fylhsdcmrs dtxjhybws1 9

fylhsdcmrs dtxjhybws1 10

Автор : btamedia
Відправити в DeliciousВідправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedInВідправити в MoymirВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom