Адаптація до дошкільного закладу

       АДАПТАЦІЯце пристосування організму до нової обстановки (для дитини дитячий садочок, безсумнівно, є новим, ще невідомим простором, з новим оточенням і новими стосунками). Початок відвідування дошкільного закладу – це не тільки нові умови життя і діяльності, режиму і харчування, - а й нові контакти, оточення, нові взаємини, вимоги і обов'язки. Всі ці зміни відбуваються для дитини одночасно, створюючи тим самим стресову ситуацію, яка без спеціальної організації може призвести до невротичних реакцій: порушення емоційного стану, погіршення сну, апетиту, частих захворювань, страхів тощо.

Фактори, що впливають на адаптацію:

- Вік дитини;

- Стан здоров'я;

- Рівень розвитку;

- Характеристика нервової системи;

- Вміння спілкуватися з дорослими і однолітками;

- Сформованість предметної та ігрової діяльності;

- Наближеність домашнього режиму до режиму дитячого саду.
       Тривалість адаптації залежить від індивідуальних особливостей кожного малюка, від правильного підходу дорослих до звикання дітей. Якщо дитина активн
а, комунікабельна,, допитлива, його адаптація проходить порівняно легко і швидко.

Адаптаційний період вважається закінченим, якщо дитина:

- Їсть з апетитом;

- Швидко засинає, вчасно прокидається;

- Емоційно спілкується з оточуючими;

- Грає;

- Із задоволенням йде до дошкільного закладу.

 

Прийоми, що полегшують дитині ранкові прощання

      - Навчіться прощатися з дитиною швидко. Не затягуйте розставання. Інакше малюк відчує ваше занепокоєння і йому буде ще складніше заспокоїтися.

       - Покладіть малюку до кишеньки яку – небудь пам’ятну річ, що нагадуватиме про вас і про те, як сильно ви його любите.

        - Ніколи не намагайтеся «вислизнути» непомітно від дитини, якщо хочете, щоб вона довіряла вам.

        - Вигадайте забавний ритуал прощання й строго дотримуйтеся його.Наприклад: завжди цілуйте дитину в щічку, а потім ніжно потріться носиками або що - небудь подібне.

       - Не намагайтеся підкупити дитину, щоб вона залишилася у дитячому садку, за нову іграшку.

       - Чітко дайте дитині зрозуміти, що хоч би які істерики вона влаштовувала, їй все одно доведеться йти до дитячого садка.

Якщо ви хоч раз піддастеся дитині, надалі вам буде вже

набагато складніше впоратися з її вередуваннями й слізьми.

 

У чому полягає підготовка дитини до І молодшої групи?

1. Перед усім слід організувати життя дитини в сім’ї відповідно до режиму дня, якого дотримуються в дошкільному закладі. Цим ви значно полегшите маляті процес звикання до садочку.

2.Добре, якщо зацікавите дитину дитячим садком, викличете бажання йти туди.

Під час прогулянок з дитиною ознайомте з будівлею дитячого садка, ігровими майданчиками; разом поспостерігайте за грою дітей , розкажіть про життя в садочку.

Не можна залякувати дитину садком, погрожувати: „Не слухатимешся – віддам у садочок”. Це викличе страх перед закладом і погіршить стан дітей в період звикання до незнайомого оточення. Слід викликати в дитини бажання ходити до садка. Про вступ до садка треба говорити в сім’ї як про радісну очікувану подію.

3. Дитина значно легше пристосовується до умов суспільного виховання, якщо в сім’ї вона оволодіє елементарними навичками самостійності. Дітям, які звикли до надмірної опіки вдома, у садочку почуваються безпорадними і самотніми.

На момент вступу до садочка треба навчити дитину самостійно мити руки, брати активну участь у роздяганні і складанні одягу. Особливо погано почуваються діти, яким у сім’ї нічого не забороняли.

4. Дуже важливо навчити маля гратися.

Спостереження свідчать, що діти , які тривало, не відволікаючись, граються іграшками, захоплюються грою і рідко згадують про розлучення з рідними, легко звикають до нового оточення

Деякі батьки вважають, що будь-яка дитина сама добре вміє гратися. Насправді ж, діти раннього віку просто маніпулюють іграшками, виконують одноманітні дії: кидають, стукають, гризуть , не знаючи як застосувати їх. Тут на допомогу має прийти дорослий. Щоб гра була цікавою, тривалою, розвивала дитину, треба розкрити їй призначення іграшки і способи дії з нею (з чашки слід напувати ляльку, ведмедика, зайчика; у ліжечку лялька спатиме).

5. Одна з головних причин труднощів перших днів дитини в садочку - недостатній досвід спілкування з іншими дорослими і дітьми.

Дитина, яка спілкується лише з членами своєї родини, боїться сторонніх, не вміє правильно реагувати на їхні звернення.

Щоб малюк сміливо увійшов у групу однолітків, не ховався за вихователя, відмовляючись гратися з дітьми, треба привчити його до контактів із дітьми заздалегідь, виховувати доброзичливе ставлення до них.

6. Значну увагу слід приділяти розвитку мовлення.

Це полегшить адаптацію дитини в дитячому садочку. Якщо ж малюка не навчили культури мовлення, часто можна спостерігати таке: кричить, вередує, сердиться, що його не розуміють; не відповідає на лагідні запитання, відкидає запропоновані іграшки. Починають нервувати і дорослі, утративши надію заспокоїти маля. Щоб такого не сталось, учіть дитину ще до року користуватися спрощеними, а потім і повними словами (самі вимовляйте слова правильно), звертатися з проханням , відповідати на запитання.

7.   Іще одна порада.

Прагніть оформити маля в дошкільний заклад за 2-3 тижні до виходу матері на роботу, щоб можна було поступово збільшувати тривалість перебування дитини в садочку. Не слід у перший день залишати дитину до вечора у групі, бо таке тривале передування у незнайомому оточенні – велике навантаження для неї. Краще спочатку приводити малюка на прогулянку, або ввечері, коли частина дітей уже пішла до дому, і вихователь зможе приділити більше уваги новачку.

     Ніколи не виявляйте у присутності дитини своїх переживань, не шкодуйте з приводу того, що доводиться віддавати її до садка. Навпаки, викажіть захоплення цікавими іграшками: усім своїм настроєм, ставленням до вихователя, інших дітей та підкресліть упевненість, що вашій дитині буде тут добре.

Адаптація до умов дитячого закладу

Для кожної дитини яка переступає д/с - адаптація є проблемою. Період адаптації триває від 3-х тижнів до 2-3 місяців. Іноді адаптація супроводжується порушенням у стані здоров'я.

Перед дитиною, яка почала відвідувати дошкільний заклад, постає проблема змінити вже сформований стереотип, це зумовлена зміна звичних умов життя та встановлення нових соціальних зв'язків. Частина дітей входить в нову ситуацію майже без проблем. Сльози, зітхання й важка ранкова розлука з батьками тривають лише у перші 1-2 дні. Але деякі діти переживають ці емоції дещо довше 4-7 днів, а деякі навіть 2-3 тижні.

Тому, щоб малюк сприймав нове оточення й звикав, потрібно підготувати його до цього: викликати зацікавленість, пояснити малюку, що новий дім для нього - це життєва необхідність, що він росте і переходить на нову сходинку свого розвитку; що у дитсадку він зустріне друзів - однолітків, там є потрібні йому умови, де дитина зможе перебувати без опіки рідних.

З такого настрою будуть бажання йти на зустріч з новими товаришами, з якими так цікаво гратися і спілкуватися.

Але ніяк не слід залякувати дітей д/садком, наприклад: "Не будеш слухатися, віддам до дитсадка". А згодом вже коли вона відвідуватиме його, погрожувати залишити її там, якщо не перестане плакати або вередувати. В результаті це викличе страх і погіршить самопочування дитини у час звикання до незнайомого оточення, та продовжить процес адаптації.

Тому про відвідування дитсадка потрібно говорити як про добру подію. Батькам, також слід частіше радитись з вихователем, аналізувати з ним поведінку і настрій дитини.

Коли дитина приходить в дитсадок, вона стикається не тільки з новим оточенням але із режимом, що забезпечує фізичне та психологічне здоров'я малюка. Тому дуже добре коли домашній режим і режим дошкільного закладу зближується. Це забезпечує комфортне перебування у дитсадку в період адаптації і, взагалі, зменшує навантаження на вразливу нервову систему, та пом'якшить призвичаювання до нових умов життя.

 Бажаємо Вам та Вашій дитині

швидкої та безболісної адаптації!

Автор : btamedia
Відправити в DeliciousВідправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedInВідправити в MoymirВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom